Aile, toplumun en temel yapı taşı olarak kabul edilir. Her aile toplum için büyük bir önem taşır. Aile içi durumlar toplum içi durumlar ile birebir bağlantılıdır. Bu yüzden bir toplumun huzurlu ve mutlu bir şekilde yaşam sürdürebilmesi için aile içi ilişkiler çok önemlidir. Toplumun geleceği ailelerin birbirleri ile olan ilişkilerine bağlıdır. Aile içi ilişkileri düzene sokan ve bu süreç içerisinde hukuk kurallarını da dikkate alan hukuk dalına aile hukuku adı verilmektedir. Peki aile hukuku ne işe yarar? Aile hukuku konusundaki bilgiler nelerdir? Bj soruların cevabını bilmek ya da aile hukuku ile alakalı daha çok paylaşıma erişim sağlamak istiyorsanız, sizin için derlemiş olduğumuz bu yazıyı inceleyebilirsiniz.

Aile hukuku Medeni Hukuka dahil olmaktadır. Üç kısımdan oluşmak ile birlikte her kısmı aile içi ilişkileri düzenlemek amacına göre hareket eder. Aile hukuku sayesinde aile bireylerinin birbirlerine olan tutumları belirlenir ve her bir birey kendine ait olan sorumlulukların bilincinde olur. Bu durum da ailelerin mutlu ve huzurlu bir şekilde yaşamaları için çok önemli olmaktadır.

Aile hukuku, karı koca ilişkisini düzenleyen, nafaka ile aile mallarına ilişkin bilgileri düzenleyen, bir de vesayet ile ilgili bilgileri düzenleyen olmak üzere üç kısımdan oluşmaktadır. Aile bireyleri aile hukukuna göre hareket eder ve bu sayede hem aile içi hem de toplum içi ilişkiler düzenlenmiş olur.

Türk Medeni Kanunu Aile Hukuku düzenlemesi

  • Birinci Kısım: Evlilik (md. 118-280)
  • İkinci Kısım : Hısımlık(md. 281-395)
  • Üçüncü Kısım : Vesayet (md. 396-494)

arasında düzenlenmiştir. Birinci ve ikinci kısımda düzenlenen maddelerle ilgili uyuşmazlıklara ihtisas mahkemesi olan her ilde ve nüfusu 100.000i aşan ilçelerde teşekkül edilmiş asliye derecesinde olan Aile Mahkemeleri tarafından bakılmaktadır.

Kanun:

  • Birinci kısımda nişanlanma, evlenme, boşanma, evliliğin genel hükümleri, eşler arasındaki mal rejimini,
  • İkinci kısımda soybağının kurulması ve aile
  • Üçüncü kısımda vesayet düzeni, vesayetin yürütülmesi ve vesayetin sona ermesi düzenlenmiştir.